“Det Legende Hus” er navnet på den moderniserede udgave af Sdr. Felding Hallen. Den slidte gamle hal er omdannet til et farverigt, lyst og overraskende mødested for hele byens idræts- og kulturliv.
Tidligere bød Sdr. Felding Hallen på et umoderne cafeteria, lidt triste adgangsforhold og ikke mindst et tag og omklædningsrum, der i høj grad trængte til hjælp. I stedet for en almindelig – og kedelig – renovering, valgte ildsjælene i Sdr. Felding at tage fat på en omfattende forandring af hele hallen.
Brugerinteresse manglede der nemlig ikke blandt byens 1.500 indbyggere. Sdr. Feldings idrætsforeninger er stærke – bl.a. er senioridræt meget populært – men samtidig var der brug for mere plads til selvorganiseret idræt udenfor foreningerne og til eleverne fra folkeskole og efterskole. Den lokale kulturforening solgte foreningens aktivitetshus, og flyttede også ind i den moderniserede udgave af Sdr. Felding Hallen.