Dorte Nørregaard Direktør i Lokale og Anlægsfonden Foto: Sidse Thestesen for Lokale og Anlægsfonden

 

Læs med og hør lidt af vores nye direktørs Dorte Nørregaards tanker her et par uger efter, at hun er startet i LOA: 

“Jeg har nu været i gang i mit nye job som direktør for Lokale og Anlægsfonden i et par uger. Jeg er blevet taget rigtig godt imod og er godt i gang med at suge til mig af ny viden og erfaringer fra fondens dygtige medarbejdere. Jeg er i denne tid særligt optaget af at blive klogere på, hvordan LOA indgår i dialoger og udvikling, og hvilken viden vores målgrupper har brug for, når de udvikler gode fysiske rammer for fællesskaber. Jeg har en ambition om, at vi kan blive endnu bedre til at udbrede relevant viden til de mange spændende projekter og engagerede folk, der står bag dem. Viden, der gør en forskel i praksis – blandt andet også gennem dette nyhedsbrev.

Fra min mere end 20 års lange erfaring med frivillighed, fællesskaber og civilsamfund ved jeg, hvor afgørende mødesteder er for lokale aktiviteter, fællesskaber, frivilligheden og engagementet i lokalsamfundet. Mødestederne betyder helt utroligt meget for vores muligheder for at engagere os i hinanden på tværs af alder og sociale skel. I min egen barn- og ungdom var det idrætshallen, svømmehallen, biblioteket, spejderhuset og den lokale frivilligt drevne biograf, der skabte rammerne for mange af de møder, der har formet mig.

Jeg er optaget af, at vi i LOA er ambitiøse på fællesskabets vegne. Vi skal både bakke op om de gode ideer, men også inspirere og udfordre for at sikre mødesteder, der er relevante, brugbare og bæredygtige – socialt såvel som miljømæssigt. Det betyder noget for den enkelte, men det er også her, vi kan være med til at tackle nogle af de udfordringer, vi står over for som samfund: mistrivsel, ulighed i sundhed og deltagelse samt et overforbrug af jordens ressourcer. Vi har et ansvar for, at også fremtidige generationer kan mødes og se hinanden i øjnene, fordi de har gode mødesteder, der understøtter det.

I den kommende tid glæder jeg mig til at møde og tale med fondens samarbejdspartnere om, hvor og hvordan vi sammen kan gøre en forskel for mødestederne i fritidslivet. Både de samarbejdspartnere, vi allerede arbejder tæt sammen med, og de mange andre aktører, der også kan være med til at sikre gode rammer for fritidslivets fællesskaber på nye måder og områder. LOA skal være en tydelig samfundsaktør, som bidrager med viden, erfaringer og ressourcer til at sikre gode rammer for fritidslivet.”